Annie Awards 2022: Full list of winners

[ad_1]

The International Animated Film Association of Hollywood (ASIFA-Hollywood) ad to the winners of the 2022 edition of theannie awards. The Mitchell family vs. the machines It received a total of eight awards from the side of film productions, including Best Picture. The main list of the gala was completed by Raya and the last dragon, Charm, Luca and Sing 2: Come and sing again!.

the animated documentary fleemeanwhile, won the Best Independent Film category, which also included the French production the summit of the godsin addition to Japanese feature films belle, Fortune Favors Lady Nikuko and Pompo: The Cinephile.

In the field of television Arcane was the top winner of the evening with nine awards, including Best series for the general public. Likewise, the Mexican series Maya and the threecreated by Jorge R. Gutiérrez, took home the awards for Best Children’s Series and Best Music.

Maya and the three.

You might also be interested: Maya y los tres is a magical interpretation of what I imagined as a child: Jorge R. Gutiérrez.

Looking ahead to the Oscar Awards, it should be noted that since theAcademy of Motion Picture Arts and Sciences(AMPAS) created the category for Best Animated Film in 2001, a total of 14 productions that have obtained the Annie for Best Film have eventually obtained the golden statuette.

The Annie Awards are given by professionals, students and lovers of animation attached to ASIFA-Hollywood, with the aim of recognizing the most outstanding achievements in animation of the last year in film, television and other audiovisual platforms in 31 categories.

Here is the full list of winners for the 2022 Annie Awards:

Best film

  • Charm
  • The Mitchell family vs. the machines
  • Luca
  • Raya and the last dragon
  • Sing 2: Come and sing again!

best independent film

  • belle
  • flee
  • Fortune Favors Lady Nikuko
  • Pompo: The Cinephile
  • the summit of the gods

Best Special Production

  • For Auld Lang Syne
  • La Vie de Chateau
  • Mum Is Pouring Rain
  • namoo
  • The Witcher: Nightmare Wolf

best short film

  • Beast
  • easter eggs
  • Maalbeek
  • night bus
  • steak house

best commercial ad

  • A Future Begins
  • Fleet Foxes- Featherweight”
  • The Good Guest Guide to Japan
  • Tiptoe & The Flying Machine
  • Wandavision – “Don’t Touch that Dial”

Best Production for Preschool Audiences

  • Ada Twist
  • Muppet Babies
  • heard
  • Stillwater
  • Xavier Riddle and the Secret Museum

Best production for children’s audience

  • amphibian
  • carmen sandiego
  • Dug’s life
  • Maya and the three
  • We are united

Best Production for General Audiences

  • Arcane
  • Bob’s Burgers
  • Love, Death + Robots
  • Star Wars: Visions
  • Tuca & Bertie

best student film

  • A Film About A Pudding
  • Hope
  • I Am A Pebble
  • Night of the Living Dread
  • slouch

Best Direction – Film

  • belle– Mamoru Hosoda
  • Charm – Jared Bush, Bryon Howard and Charise Castro Smith
  • flee– Jonas Poher Rasmuyssen and Kenneth Ladekjaer
  • Luca– Enrico Casarosa
  • The Mitchell family vs. the machines– Mike Riana and Jeff Rowe
The Mitchell family vs. the machines.

Best Direction – TV/Media

  • amphibian – Jenn Strickland and Kyler Spears
  • Arcane – Pascal Charue, Arnaud Delord and Barthelemy Maunoury
  • cross swords – John Harvatine, Brad Schaffer and Ethan Marak
  • Hilda and the king of the mountain – Andy Coyle
  • Maya and the three – Jorge R. Gutierrez

Best Screenplay – Movie

  • belle
  • flee
  • The Mitchell family vs. the machines
  • Luca
  • Raya and the last dragon

Best Screenplay – TV/Media

  • Arcane
  • Maya and the three
  • the fearless
  • Muppet Babies
  • tuka and bertie

Best Character Animation – Motion Picture

  • the teapot dragon
  • Charm
  • Luca
  • Raya and the last dragon
  • Baby Boy 2: Family Business

Best Character Animation – TV/Media

  • Arcane
  • Love, Death + Robots 
  • namoo
  • Ultra City Smiths 
  • We are united

Best Character Animation – Live-Action

  • the suicide squad
  • Flora and Ulysses
  • tomorrow’s war
  • Shang-Chi and the legend of the Ten Rings
  • Y: The Last Man

Best Character Animation – Video Game

  • Disney Wonderful Worlds
  • It Takes Two
  • Kena: Bridge of Spirits,
  • Madrid Noir
  • Ratchet & Clank: Rift Apart

Best Character Design – Movie

  • The Mitchell family vs. the machines
  • Luca
  • Raya and the last dragon
  • Ron gives error
  • Alive

Best Character Design – TV/Media

  • Arcane
  • Batman: The Long Halloween – Part One 
  • Kid Cosmic
  • Maya and the three 
  • Yuki 7

Best Production Design – Motion Picture

  • belle
  • Lthe Mitchell family vs. the machines
  • Raya and the last dragon
  • Rum Gives Error
  • Alive

Best Production Design – TV/Media

  • Arcane
  • Arlo the alligator boy
  • Love, Death + Robots
  • Maya and the three
  • Yuki 7
Arcane.

Best Storyboard – Movie

  • Charm
  • mad adams 2
  • Raya and the last dragon
  • Spirit: The Indomitable
  • Alive

Best Storyboard – TV/Media

  • Arcane
  • Invincible
  • Kid Cosmic
  • Love, Death + Robots
  • The Ghost and Molly McGee

Best Special Effects – Movie

  • belle
  • Charm
  • The Mitchell family vs. the machines
  • Raya and the last dragon
  • Alive

Best Special Effects – TV/Media

  • Arcane
  • Castlevania
  • Maya and the three
  • Shaun the Lamb: The Flight Before Christmas
  • Trollhunters: Titans Awaken

Best Music – Film

  • Charm
  • Luca
  • Poupelle of Chimney Town
  • Raya and the last dragon
  • Alive

Best Music – TV/Media

  • blue
  • Hilda and the king of the mountain
  • Maya and the three
  • mila
  • Look, the detective of the kingdom

Best Editing – Film

  • Charm
  • flee
  • The Mitchell family vs. the machines
  • Luca
  • Raya and the last dragon

Best Editing – TV/Media

  • amphibian
  • Arlo the alligator boy
  • Love, Death + Robots
  • Tom and Jerry in New York
  • What If…?

Best Voice Acting – Movie

  • Charm– John Leguizamo
  • Charm– Stephanie Beatrice
  • The Mitchell family vs. the machines– Abbi Jacobson
  • Luca– Jack Dylan Grazer
  • Raya and the last dragon– Kelly Marie Tran

Best Voice Acting – TV/Media

  • Arcane – Ella Purnell
  • Arlo the alligator boy – Michael J. Woodard
  • Centaurworld- parveshcheena
  • DC Super Hero Girls – Kimberly Brooks
  • Trollhunters: Titans Awaken – Charlie Saxton
annie awards 2022
flee.

You might also be interested: Oscar 2022 – Nominees and where to watch the films.

The 2022 Annie Awards: Full Winners List entry was first published on Cine PREMIERE.

[ad_2]

Source link

Related

Chernobyl director to direct Dune prequel series

Chernobyl director to direct Dune prequel series

[ad_1] Warner is convinced in his plans and intentions to expand the universe of dunes and for this he has signed one of those involved in the series Chernobyl. the successful Show from HBO won every possible award in the ... Read more